Lühidalt uuest piletisüsteemist maaliinidel

* Pärnu maaliinidel on tasuta sõit inimestele vanuses alla 20 eluaasta ja alates 63. eluaastast. Isikustatud bussikaardi valideerimisel teab piletisüsteem isikukoodi järgi inimese vanust. Isikustatud bussikaardi kasutamise korral ei pea isikut tõendavat dokumenti kaasas olema, kuid kahtluse korral on inimesel kohustus oma isikut tõendada. Silmnähtavalt alla 14-aastased ei pea oma isikut tõendama.

* Kui inimesel ei ole isikustatud bussikaarti, kuid vanuse tõttu on õigus tasuta sõidule, siis tuleb esitada bussijuhile vanuse tõendamiseks pildiga isikut tõendavalt dokument ning bussijuht väljastab kassaaparaadist 0-pileti.

* Sõitjatele vanuses 20 – 62 aastat maksab Pärnumaa avalikel liinidel tunnipilet 1 euro ja 30-päeva pilet 10 eurot .

* Tunnipilet hinnaga 1 euro võimaldab 1 tunni jooksul siseneda kõigisse maaliinide bussidesse ning kui tund saab sõidu ajal täis, on õigus selles bussis sõit sama piletiga lõpuni teha. Pärnu linna ja maakonna valdadesse sisse kirjutatud inimesed (nn Soodustatud isikud) saavad isikustatud bussikaardil oleva tunnipiletiga kasutada ka linnaliinide busse. Bussijuhi väljastatud paberkandjal tunnipiletiga saab kasutada ainult maaliinide busse.

* Piletimüük bussis toimub üldjuhul bussikaardi valideerimise teel ja kaardile laetud raha arvelt. Kaart tuleb valideerida igal bussi sisenemisel, ka siis kui istutakse ühelt bussilt teisele ümber. Kui kaardil on eelmises bussis ostetud kehtiv tunnipilet, siis järgmises bussis kaarti valideerides raha maha ei lähe.

* Kui inimesel bussikaarti pole, bussikaardil raha pole  ja ka vanuse järgi tasuta sõiduõigust pole, ostab ta bussijuhilt tunnipileti (paberil) hinnaga 1 euro (liinidel 39, 40, 57 hinnaga 2 eurot).

* Maaliinide 30-päeva pilet hinnaga 10 eurot võimaldab sõita kõigil maaliinidel ja kõigis peatuste vahemikes. See pilet on ainult bussikaardil. Soodustatud isikud saavad isikustatud bussikaardiga kasutada sama 30-päeva piletit ka linnaliinidel. 30-päeva pileteid saab osta kas internetist parnu.pilet.ee või müügikohtadest. Müügikohad on Pärnu bussijaama kassad, R-kioskid, Omniva postkontorid, Selverite infoletid. Esimesel nädalal ainult bussijaam ja internet. 30. juuni seisuga ei ole neid pileteid veel müügil.

* Liinidel 347, 352 ja 368 kehtivad maakonna piletid ja soodustused Pärnu maakonna piires, kuni peatusteni „Rae“ Järvamaal ja Kaansoo. Sealt edasi on piletimüük nagu enne. Pileti peavad ostma kogu liini ulatuses 20 – 62-aastased isikud.

Mis saab, kui on midagi ei saa aru või miski ei toimi

Esimestel nädalatel saavad kõik inimesed bussi peale ka siis, kui piletisüsteemis on probleeme, valideerimisel inimese bussikaart näitab sõiduõiguse puudumist, bussikaarti pole, inimesel on ilmselt tasuta sõiduõigus, kuid ühtegi dokumenti pole, keegi ei saa millestki aru jms juhtumitel.

Sellisel juhul väljastatakse maaliini bussijuhi poolt sõitjale 0-pilet (see ei kehti liinide 39, 40, 57 kohta).

 

Bussikaardist ja isikustamisest

Bussikaardiks võib olla Pärnumaa Ühiskaart või muu kaart – teiste linnade (Tallinn, Tartu jne ) või maakondade bussikaardid, paljude koolide elektroonilised õpilaspiletid, ISIC-kaart, GoBus-i kaart, ATKO kaart jms. 

Kui varasemast on bussikaart olemas, siis uut osta ei ole vaja. Kui ostate ja isikustate uue bussikaardi, muutub eelmine isikustatud kaart kehtetuks, kuid kõik soodustused, piletid ja raha kanduvad üle uuele kaardile.

Bussikaarti saab osta müügikohtadest hinnaga 2 eurot.

Bussikaardi tagaküljel olevale valgele ribale võid kirjutada oma nime, et oma kaardi ära tunneksid.

 

Bussikaardile piletite ostmine ja raha laadimine

Selleks on iseteenindus www.parnu.pilet.ee, müügikohad või mobiiltelefon

Müügikohad

Pärnumaal on müügikohtadeks R-kioskid, Pärnu bussijaama kassad (Pikk 13, avatud kell 6.30 – 20.30), Selverite infoletid, Omniva postkontorid Pärnus, Paikusel, Sindis, Vändras, Pärnu-Jaagupis, Tõstamaal, Lavassaares, Audrus, Häädemeestel, Kilingi-Nõmmes Lihulas. Kaarte müüvad ja raha laadivad ka kõik Lihula liinigrupi uute busside bussijuhid.

Bussikaardi isikustamine

Bussikaart võib olla isikustatud või isikustamata. Isikustamine on konkreetse bussikaardi numbri sidumine inimese isikukoodiga. Soovitame kaart isikustada, sest kaardi kadumise korral ei lähe kaduma kaardiga seotud kontol olevad piletid ega raha. Tuleb lihtsalt olemasoleva kontoga siduda uus kaart. Bussikaardi isikustamiseks on vajalik ID – kaart.

Bussikaarte saab isikustada piletimüügi kohtades (teenuse hind 1 €) või iseteeninduses (tasuta) - www.parnu.pilet.ee .

Iseteeninduses saab isikustada bussikaarti ka teisele inimesele, kuid selleks peab isikustaja oma nimel teenindusse enne sisse logima (logimise nupp on internetilehe paremas ülanurgas).